محسن کرمانی دوشنبه 27 شهریور 1396 01:44 ق.ظ نظرات ()

بنابر نوشتاری که در وب سایت دکتر نیلفروش زاده با عنوان "اکسیژن درمانی در جوانسازی پوست" منتشر شده، ژوزف پریستلی، یکی از اولین افرادی بود که اکسیژن را به عنوان یک روش درمانی کشف کرد. با پیشرفت صنعت هوای تازه کمیاب شد و تأمین هوای تازه و با کیفیت جزء شرایط لوکس زندگی محسوب شد.

Oxygen bar در برخی شهرهای بزرگ مثل لوس آنجلس و توکیو وجود دارد که اکسیژن خالص با قیمت مشخص در اختیار مردم قرار می گیرد. که منجر به بروز نتایج خوبی در سلامتی افراد استفاده کننده دارد و به نظر می رسد اکسیژن موجود در اکسیژن بار بتواند منجر به تقویت سیستم ایمنی، کاهش استرس، افزایش انرژی و کاهش سردرد و مشکلات سینوس ها شود. اگر چه تحقیقات اختصاصی در این مورد انجام نشده است.

روش های کم تهاجم امروزه بیشتر در جوانسازی مورد توجه قرار گرفته است از جمله استفاده از بهترین کرم ضد چروک، پیلینگ های شیمیایی، تزریق فیلر، بوتولینوم توکسین و روش های کمتر شناخته شده ای مثل استفاده از اکسیژن هایپر بار (HBOT: Hyperbaric Oxygen Therapy) به عنوان یک روش جدید است که برخی محققان در کاهش چروک از آن بهره گرفته اند واز آنجا که در مطالعات اندک انجام شده پاسخ مثبتی به همراه داشته مورد توجه دانشمندان قرار گرفته است. اخیراً در داروخانه های کشور اکسیژن توزیع می شود. البته توجه داشته باشید استفاده از اکسیژن بار تنها باید زیر نظر دکتر متخصص پوست انجام شود. در غیر این صورت می تواند به شما آسیب برساند. 

براساس مقاله مروری که در سال 2014 در آمریکا در مجله BioMed چاپ شد، اثربخشی و مکانیسم احتمالی اکسیژن هایپر باریک بر جوانسازی پوست مورد بررسی قرار گرفت. دریافت منظم اکسیژن تراپی میتواند منجر به افزایش الاستیسیتی و تحریک تولید کلاژن، کاهش چروک صورت و خطوط ظریف پوست و بهبود تون پوستی شود. استفاده از اکسیژن بار تهیه شده از داروخانه و مصرف آن زیر نظر پزشک می تواند کمک بسیاری به جوانی، طراوات و زیبایی پوست شما کرده و پوستی سالم برای شما به ارمغان بیاورد.

پوست نه تنها یک سد فیزیکی علیه عوامل خارجی و عفونت هاست، بلکه در کنترل سیستم ایمنی و تولید هورمونها و نوروترانسیمتورها نقش دارد. چروکها و سایر مشکلات پوستی مثل لک و اسکار آکنه توسط تعداد زیادی فاکتور از جمله پیری، تماس با محیط خارجی، تماس بیشتر از اندازه با نور آفتاب، سیگار کشیدن، جنس فرد و تغذیه نامتناسب ایجاد می شود.